נולד ביום 14 ביוני 1917
בצ'כוסלובקיה בעירה ואלקי קאפושאני (VE'LKE KAPUSANY).
בן לישראל שפיגל ומרים לבית רוט ז"ל . גדל, התחנך ולמד להיות רוקח וצלם.

שפיגל משה בשנות מלחמת העולם השניה שרת כקצין בצבא הצ'כי במסגרת הצבא הרוסי בארמיה יהודית תחת פיקודו של הגנרל סבובודה לימים נשיא צ'כוסלובקיה.

בשנות המלחמה הנוראית תרם את חלקו במאבק נגד הנאצים בחזית אוקראינה נלחם כתף אל כתף עם חברו קפטן אוטוקר יארוס (Otakar Jaroš) אשר נודע כחיל הזר הראשון והיחידי בהיסטוריה הצבאית הרוסית אשר קיבל על אומץ ליבו בקרב את עיטור "גיבור ברית המועצות". אותות ההצטיינות במערכות מעידים על תרומתו בלוחמה נגד האויב האכזרי על כבוד העם היהודי.

ייזכר הדבר ויצוין בהערכה וכבוד.

שפיגל משה לא היה לוחם באופיו אלא איש עבודה איש עמל. העבודה היתה כל תוכן חייו. בארץ ישראל עם עלייתו בשנת 1949 יצר יש מאין. עמל בעשר אצבעותיו היה קבלן כבישים, סלל כבישים, בנה ופרץ דרכים. המכבש סלל את דרכו שלו תרתי משמע. דרכו היתה קשה והוא השקיע בה מאמץ פיסי ונפשי רב.

בשנת 1962 יסד והקים את מפעל התמציות פלורסינט מפעל ישראלי בע"מ. את הידע המקצועי כרוקח הפנה ליצור תמציות וכימיקאלים שונים לתעשית המזון לענפיה. הקיים מערך זיקוק ומיחזור לכימיקאלים ובכך הקדים בחזונו ובפעילות איכות הסביבה בשנות דור את תקופתנו. שלח את ידו בגידול תבלינים למטרת זיקוק ומיצוי ואף גידל שטחי ענבים ליצור יין עצמי.

שפיגל משה היה עקשן מטבעו, עקשן בחתירה למטרה,בשאיפותיו לקידום חברתי, בלימודים, בפעילות כלכלית עד כי לעיתים נדמה היה שזה מעל לכוחותיו אך הוא לא הרפה, נאבק, ניסה והצליח! הצלחתו היתה תמיד פרי מאמצו-הצלחה שהגיע לו בזכות עמלו.

שפיגל משה היה אדם טוב, טוב פשוטו כמשמעו. כל מי שביקש את עזרתו-נענה בחיוב, ללא הבדל מהי עזרה ומהו המאמץ הדרוש להגישה, גם צורת העזרה היתה מיוחדת, חברית, אנושית, ומכובדת. אם אלה נחשבים למצוות הרי הם היו רבים מאד, פזורים בשפע על פני השנים,אנשים וציבורים, אולי הם שהאירו את דרכו בחיים.

שפיגל משה היה איש ישר דרך וישר מעש, מדייק ושומר על חובותיו לזולת, לחברה ולמדינה. ביחסו לאדם ולזולתו שמר על כבוד הדדי ויחס הוגן- תכונה אשר בלטה במיוחד באופיו.

שפיגל משה אהב את הארץ, אך תוך גישה מפוקחת וביקורתית לנעשה בה, כי המודד שלו היה יחסו שלו לעבודה ולחברה וזה גרם לו לא אחת ולעיתים מזומנות יאוש אכזבה וכאב לב.
עם זאת ידע להבחין בן השולי לעיקר והעיקר – כך אמר - עתיד המדינה וחינוך הדור הצעיר.

שפיגל משה הקים ביתו בישראל וחינך את ילדיו בת ובן לתורה לעבודה ומעשים טובים. לא החסיר מהם דבר.
הוא אהב את רעיתו דר. רבקה שפיגל לבית גורודצקי ילידת קייב תיבדל לחיים טובים וארוכים, אשר פעלה ושרתה את הציבור כרופאת ילדים.

תמיד קיווה לימים טובים יותר לפרט לכלל למדינה והעם.

נפטר מהתקף לב , בן 63 היה במותו ביום 25 אוקטובר 1980 - ט"ו חשוון תשמ"א.


יהי זכרו ברוך
לזכר אימו מרים – מרושקה לבית רוט ואחותו הילדה אשר נספו באושוויץ.
גיסו, יוזק - יוזף גורדצקי , קצין בצבא האדום אשר נפל ביום 4 אוקטובר 1942 על גדות נהר קובאן - בחזית סטלינגרד ומקום נפילתו לא נודע.

מקור לעיון: היהודים בצבא סבובודה, א. קולקה, ספרית הפועלים – מורשת בית עדות ע"ש מ. אנילביץ.

בניית אתרים | עיצוב אתרים | איחסון אתרים | קידום אתרים | תפנית 054-4780798

Florasynth Israeli Enterprise Ltd. Manufacturer of Food Flavours
40 Habanai Street, Holon Industrial Area, Holon,
Tel. 972-3-5560913, 5506547, Fax 972-3-5560915